Psycholog dziecięcy Szczecin

Anna Bochenek

Jak przeprowadzić trening czystości ?

Przechwytywanie

 

 * Trening czystości to trudne zadanie, ale również bardzo ważny moment w życiu dziecka. Warto na ten czas uzbroić się w szczególny spokój i cierpliwość, gdyż zdenerwowanie nie sprzyja żadnej ze stron w osiągnięciu celu. A jeśli nerwowa atmosfera będzie się powtarzać, dziecko szybko się zrazi i problem nadal pozostanie nierozwiązany, a co więcej mogą pojawić się dodatkowe kłopoty.

 

* Długość treningu jest uzależniony od zaangażowania otoczenia oraz dojrzałości i samodzielności malucha, a także od konsekwentnego prowadzenia nauki w atmosferze akceptacji.

 

* Niech odstawienie pieluchy będzie ciekawą przygodą:

✔️ Zróbcie pożegnanie pieluchom, aby dziecko czuło, że zaczyna nowy, bardziej dorosły etap życia.

✔️ Pozwól maluchowi wybrać nowe majteczki (większą ilość, ponieważ na początku będą szybko się brudzić).

✔️ Rozbudź w dziecku zainteresowanie toaletą – niech zobaczy, jak się spuszcza wodę, podnosi deskę.

✔️ Możesz wybrać nocnik (najlepiej jak najprostszy) lub od razu zacząć naukę korzystania z toalety. W tym przypadku przyda się specjalna nakładka na sedes oraz podnóżek.

✔️ W okresie treningu czystości ubieraj dziecko tak, by mogło szybko zdjąć ubrania. Z tego powodu najlepszy czas do nauki to lato, gdy maluch nie ma na sobie wielu warstw.

✔️ Wyznacz stałe pory korzystania z toalety (np. po posiłkach, przed snem, przed wyjściem z domu). Niech dziecko siada na nocnik lub sedes, by sprawdzić, czy pęcherz nie wymaga opróżnienia.

✔️ Obserwuj dziecko, by wychwycić sygnały świadczące o tym, że dziecko chce siusiu (np. krzyżuje nogi, kręci się, wstaje, siada) i prowadź je wtedy do toalety.

✔️ Pamiętaj o wycieraniu dziecka po skorzystaniu z toalety. Jeśli dziecko chce to robić samo, i tak po nim popraw (prawidłowo opanuje tę czynność dopiero sześciolatek).

✔️ Dziecko musi też umyć ręce.

 

Powodzenia